Dias imoti

Какви документи са нужни за продажба на имот?

Продажбата на имот в България е сложен процес, изискващ подготовка и съответствие със законовите изисквания. Ще разгледаме необходимата документация, която трябва да бъде подготвена и представена при сключването на сделката.

 

Владелчески акт

  •    Дефиниция:

Владелческият акт (Нотариален акт за покупко-продажба, за дарение, за придобиване по давност, констативен протокол и договор за покупко-продажба) е основен документ, удостоверяващ правото на собственост на продавача върху имота. Този документ трябва задължително да бъде заверен пред нотариус и вписан в Агенция по вписванията.

  • Важност:

Владелческият акт е ключов при сключването на сделката и трябва да бъде представен пред нотариуса, който ще удостовери подписите на страните.

 

Удостоверения за самоличност

  • Лична Карта или Паспорт.

Продавачът и купувачът трябва да предоставят валидни лични документи, като лична карта или паспорт, които се използват за идентификация пред нотариуса.

  • ЕГН (Единен Граждански Номер).

Купувачът трябва да предостави своя ЕГН, което е уникален идентификационен номер, използван в България.

 

Документи за имота

  • Подробен план.

Ако имотът не е включен в кадастралните регистри, подробен план на земята трябва да бъде изготвен и представен за регистрация.

  • Технически паспорт (ако е наличен).

Този документ съдържа информация за строежа, квадратура, състояние и други технически характеристики на имота.

 

Документи за титуляр

  • Ипотечни заверки.

Ако имотът е обременен с ипотека, продавачът трябва да предостави заверени копия на ипотечните документи в същия ден (дата) на изповядане на сделката.

  • Удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания на имот т.нар. Удостоверение за липса на тежести.

Продавачът може да представи декларация, че имотът не е обременен с допълнителни задължения или права на трети лица.

 

Потвърждение за плащане на данъци

  • Справка за недвижими имоти. 

Потвърждение за плащане на данъци за недвижими имоти, издадено от местната данъчна служба. При изваждането на данъчна оценка на имота, собственикът трябва да е заплатил всички задължения към държавата, иначе такава ще му бъде отказана. 

 

Нотариални документи

  • Нотариален акт за продажба.

След успешно заверени документи и при пълното съответствие със законовите изисквания, нотариусът подписва акта за продажба.

  • Пълномощно (при представител).

Ако продавачът или купувачът се представляват от пълномощник, трябва да предоставят нотариално заверен документ, удостоверяващи пълномощията.

 

Договор за покупко-продажба

  • Договор за посредничество (ако има посредник).

Ако продажбата се извършва чрез посредник, договорът за посредничество също трябва да бъде представен.

  • Договор за покупко-продажба.

Договорът за покупко-продажба уточнява всички съществени условия на сделката – цена, срокове, начин на плащане и други.

 

Регистрация в Агенция по вписванията

След сключването на сделката, трябва да бъде подадено заявление за прехвърляне на собствеността в Агенцията по вписванията.

 

За успешна продажба на имот в България е от съществено значение да бъде събрана и представена правилна и заверена документация. С този обстоен списък на документите, които са необходими при продажбата на имот, продавачът и купувачът могат да се подсигурят, че процесът ще бъде извършен съгласно законовите изисквания и без ненужни затруднения. Независимо от това, е препоръчително да се консултират с професионален нотариус или адвокат, за да се гарантира точността и законосъобразността на целия процес.

Сподели публикацията:

Свързани публикации

Данъчно облекчение за ремонт

Данъчни облекчения за ремонт

От началото на 2021 г. българските собственици на жилища могат да се възползват от данъчни облекчения за ремонт. Това дава

Call Now Button